Süt Hormonu Bitkisel Tedavi Yöntemleri

prolaktin-hormonu-için-faydalı-bitkiler-nelerdir
Süt Hormonu Yükseliği Bitkisel Tedavi
25 Şubat 2017
prolaktin-hormonuna-karşı-iyi-bitkiler
Prolaktin Hormonu Yüksekliği Bitkisel Tedavisi
25 Şubat 2017

Süt Hormonu Bitkisel Tedavi Yöntemleri

prolaktin-hormonuna-karşı-faydalı-bitkiler-nelerdir

prolaktin-hormonuna-karşı-faydalı-bitkiler-nelerdir

Uzman Desteği Alın

Süt Hormonu Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Süt hormonu bitkisel tedavi yöntemleri, süt hormonu bitkisel tedavisi, prolaktin hormonu yüksekliği, hakkında merak ettikleriniz için yazılmış makale.

Süt Hormonu Yükselmesi (Hiperprolaktinemi) Prolaktin vücutta süt üretimini sağlayan hormondur. Kadın gebe kaldığında yükselen hormonlar prolaktini uyararak memelerden süt üretimini gerçekleştirirler.

Bazı kadınlarda kolostrum adı verilen erken süt memelerden henüz gebelik döneminde doğum olmadan da salgılanabilir ve bunun normal olduğu düşünülmektedir. Prolaktin hormonu, gebelik olmadan da belirli düzeylerde kadın üreme organlarının gelişimi ve fonksiyonu için gereklidir. Bu hormon beynimizin alt kısmındaki hipofiz denilen organdaki bazı hücrelerce üretilir ve kana salınır. Yine beynimizin hipotalamus denilen kısmından salgılanan Dopamin adı verilen bir başka maddenin salınımıyla kontrol altında tutulur.

Prolaktin hormonu ;
Dopamin denilen hormonun salgısının azalması durumunda (tümörler, bazı ilaçlar ve hipofiz bezinin harabiyeti gibi
Gebelikte.
Bazı psikiyatrik veya hipertansiyon ilaçlarının kullanımında.
Aşırı göğüs (meme ucu) uyarımın da.
Hipofiz dokusunun adenom denilen tümörlerinde.
Östrojen hormonunun yükselmelerinde.
Tiroid hormon bozukluklarında.

Yükselebilir, ancak bazen de hiçbir sebep ortaya konulamaz. Prolaktin hormonunun yükselmesine Hiperprolaktinemi adı verilir.

Prolaktin hormonu yükselince (hiperprolaktinemi durumunda) vücutta ne olur ?

Prolaktin yüksekliğinin tanısı kandaki prolaktin düzeyinin ölçülmesi ile konur.

Yumurtlamanın bozulmasına bağlı olarak gebe kalamama (kısırlık) görülebilir.

Meme ucu akıntısı (gebelik dışında süt gelmesi = galaktore).

Adet düzensizlikleri (az adet olma, seyrek adet olma, adet olamama)

Ancak bu ölçüm yapılırken bazı noktalara dikkat edilmelidir:

Sabah saat 10:00-11:00 arasında bakılmalı.

Test öncesi birkaç gün meme uyarımından kaçınılmalı, (dar sütyen giyilmemeli,göğüsler yıkamak için dahi ovulmamalıdır.

Mümkünse aç olunmalı.

Testin sabahı cinsel ilişkide bulunmamalı.

Kullanılan ilaçların özellikle psikiyatrik ilaçların kesilmesi gerekir.

Kan örneği alınmadan önce stresten uzak olmak önemlidir,mümkünse 10-15 dakika kadar sakin bir yerde dinlendirilip kan örneği almakta fayda vardır.

Prolaktin yüksekliği nasıl tedavi edilir?

Tedavide ilaç kullanımı en geçerli ve sağlıklı yöntemdir. Prolaktin hormonu üretimini ve kana salınımını denetleyen hormona yönelik ilaçlar kullanılır. Hastaların çoğunda ilaç tedavisi ile sorun ortadan kalkar.

Bazı hastalarda baş dönmesi,bulantı ve halsizlik,tansiyon düşüklüğü gibi problemler yaratabilir, bunlar zaman içerisinde azalır ve tedavi bittiğinde de kaybolurlar.

Hiperprolaktinemi ilaç tedavisine iyi yanıt verebilmektedir.

Ancak ilaç tedavisi yan etkilerden dolayı kolay bir tedavi değildir.

Sorun göğüslerden süt gelmesi olduğunda ise prolaktin seviyesini düşüren ilaçlardan faydalanılır.

Şikayet adet düzensizliği olduğunda yine prolaktin seviyesini düşüren ilaçlardan faydalanılabilir ancak çocuk isteği olmayan bir kadında sadece belirtiyi ortadan kaldıran. Yani adet kanamalarını düzene sokan doğum kontrol hapı gibi ilaçlardan da faydalanılabilir.

Öncelikle. Prolaktin düzeyini yükselten neden bulunmaya çalışılmalı ve bu neden tedavi edilmelidir.

Şikayet gebe kalamama olduğunda. Kişide prolaktin yüksekliği saptanmışsa genelde prolaktin seviyesini düşüren ilaçlar ve bazen beraberinde yumurtlamayı sağlayıcı ilaçlar kullanılır.

Prolaktin hormonu düşüren bitkiler

Prolaktin hormonunu yukarıda belirttiğimiz gibi beyinden gelen hormon olduğunu söylemiştik. Eğer ki beyindeki hipofız bezin de adenon gelişmiş ise 1-2 milim kadar bunun için karabaş bitkisi önerilmektedir.

SARAÇOĞLU eğer ki doktorlarınız hiporfiz bezinizde adenon. Gelişiminde bir problem görmemiş sadece prolaktin hormon yüksekliği değerlerinde yükseklik gördü ise o zaman şifalı. Bitki olarak testere dişli aslan pençesi çayını günde iki defa kullanmanız gerekmektedir.

Testere dişili aslan pençesi çayını 1 ay boyunca kullandığınızda prolaktin hormon değerinizin düştüğünü ölçümlerde göreceksiniz.

Testere dişli aslan pençesi çayı demlenmesi
Kaynamakta olan bir barda suya 1 tatlı kaşığı kurtulmuş testere dişli aslan pençesi atınız. Kısık ateşte ağzı kapalı olarak 10 dakika demleyin. Süzerek günde 2 defa 1 ay boyunca taze olarak yapın ve tüketiniz.

Prolaktin hormonu yükselten bitkiler

Maden suyu
Taze beyaz üzüm
Dere otu
Kırmızı siyah mor üzüm
İncir ( Kuru veya taze )

Prolaktin yüksekliği kısırlığa yol açar mı mı?

Kısırlık sebeplerinden birisi de prolaktin hormonun aşırı yüksekliğidir. Ancak her prolaktin yüksekliği olanda kısırlık görülmeyebilir. Prolaktin hormonu yükseldikçe kadının yumurtlama fonksiyonunda bozulmalar gözlenmektedir. Bu bozulma prolaktin hormonunun yüksekliğiyle doğru orantılıdır. Yani prolaktin hormonu ne kadar yüksekse yumurtlama fonksiyonları da o kadar bozulacaktır. Sonunda hiç adet görememe. Adetten kesilme tablosu bile oluşabilir. Kan prolaktini yüksek olan kadınlarda adet düzensizliği sıklıkla saptanırken, beraberinde göğüslerden süt gelmesi yakınması olabilir veya olmayabilir. Gebelik döneminde olmayan bir kadının meme dokusunun kan prolaktin yüksekliğine süt üretimiyle cevap vermesi her zaman mümkün değildir. Buna karşılık göğüslerinden süt gelme şikayeti olan kadınlarda bazen prolaktin hormonu ölçümleri normal de bulunabilmektedir. Bunun muhtemel nedeni günümüz klasik laboratuar yöntemleriyle ölçülmeyen ancak güçlü süt yapıcı özellikleri olan bazı prolaktin hormonu alt çeşitlerinin varlığıdır.

Süt Hormonu Bitkisel Tedavi Yöntemleri, hakkında merak ettikleriniz için yazılmış makaleyi okudunuz. Süt Hormonu Bitkisel Tedavi Yöntemleri, hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayın. Süt Hormonu Bitkisel Tedavi Yöntemleri, hakkında detaylı bilgi almak için uzman hekimlere başvurabilirsiniz. Süt Hormonu Bitkisel Tedavi Yöntemleri, hakkında detaylı bilgi almak için yazılmış diğer makaleleri okuyabilirsiniz.

Uzman Desteği Alın

Comments are closed.