Erkeklerde Prolaktin Hormonu Kaç Olmalı

Erkekte Prolaktin Yüksekliği Nasıl Düşürülür
18 Eylül 2017

Erkeklerde Prolaktin Hormonu Kaç Olmalı

Uzman Desteği Alın

Erkeklerde Prolaktin Hormonu Kaç Olmalı

Erkeklerde prolaktin hormonu kaç olmalı, prolaktin değeri normalde kaç olmalı, prolaktin hormonu nasıl düşürülür, prolaktin seviyesi.

Erkeklerde prolaktin hormonu kaç olmalı sorusuna cevap olarak yazılmış bilgi amaçlı makale. Erkeklerde prolaktin hormonu kaç olmalı sorusunun cevabı makalenin devamında yer almaktadır. Erkeklerde prolaktin hormonu kaç olmalı sorusunun cevabı hakkında detaylı bilgi için bize ulaşın. İşte Erkeklerde prolaktin hormonu kaç olmalı.

Erkeklerde Prolaktin Hormonu Nedir ?

Prolaktin hormonu, hipofiz bezinden salgılanan bir hormondur.Asıl olarak kadınlarda, doğum sonrası süt salgısından rol üstlenmektedir. Kadınlarda yüksekliği, daha sık olarak görülmektedir. Erkeklerde ise prolaktin hormonu salınımı, kadınlara göre çok düşüktür.
Prolaktin yüksekliği de erkeklerde nispeten daha az görülen bir sağlık sorunudur. Prolaktin hormonu testi erkeklere rutin olarak yapılan bir test değildir. Bu nedenle erkelerde prolaktin yüksekliği sıklıkla araştırılan bir test olmayıp ancak ileri tetkiklerin yapılması durumunda bulunur.

Erkeklerde Prolaktin Yüksekliği Durumunda Hangi Belirtiler Görülür ?

Prolaktin yüksekliği olan erkeklerde, cinsel istek ( libido) azlığı, baş ağrısı, halsizlik gibi şikayetler görülür. Daha tipik olarak da aynen kadınlarda görüldüğü üzere memelerden süt salgılanması ve göğüslerde büyüme gibi belirtiler olabilir.

Erkeklerde prolaktin yüksekliği durumunda, sperm yapımında azalma da görülmektedir. Prolaktin yüksekliğine, hipofiz bezinde bulunan adenomlar sıkça neden olmaktadır. Ayrıca bazı ilaçların kullanımı, stres ve depresyon gibi psikolojik faktörler de prolaktin yüksekliğinden sorumlu olabilir.

Prolaktin yüksekliği tanısı, kanda prolaktin hormonu testinin yüksek çıkması ile koyulur. İleri tetkik için de hipofiz bezini inceleyen MR tahlili de yapılabilir.
Tedavide ise, genellikle ilaç tedavisi yeterlidir.Hipofiz bezinde adenom varsa, cerrahi tedaviye de gerek olabilir.

Prolaktin yüksekliği olan erkekler öncelikle, endokrinoloji uzmanlarına başvurmalıdır.

Erkeklerde Referans Prolaktin Değerleri

2-18 ng/ml (nanogram/mililitre)

Erkeklerde Prolaktin Tedavisinde Kullanılan Bitkiler

Sarısabır

Sürme gibi ağrıyan göze çekilir veya damlatılır. Göze sürme gibi çekildikten veya damlatıldıktan sonra göz, bir sargı ile kapatılır. Sarısabır bir, göz kapaklarındaki şişlikleri giderir, karaciğerdeki tıkanıklığı açar, sarılığı giderir. Kö­künün veya sap kısmının tozunun, makatta meyda­na gelen yaralar üzerine serpilmesi gayet faydalıdır.

Civan Perçimi

Vücuda kuvvet ve zindelik verir. İştah açar. Uyarıcıdır, sinirleri kuvvetlendirir. İdrar ve bağırsak gazlarını söktürür. Hazmı kolaylaştırır. Göğsü yumuşatır ve balgamı söker. Adet söktürücü özelliği ile adet dönemi ağrılı ve gergin geçen bayanlar için faydalıdır. Yaraların iyileşmesini hızlandırır. Soğuk algınlığı, grip ve öksürükte faydalıdır.

Mide hastalıklarına ve kansızlığa iyi gelir. Basur memelerine karşı faydalıdır. Ağrı kesici ve spazm çözücüdür. Hazımsızlığı ve kansızlığı giderir. Kanı temizler. Balgam söktürür, öksürüğü keser.

Hayıt Tohumu Özü

Hayıt ekstresinin faydalarından bahsetmek istersek: hayıt ekstresi, kadınlarda, östrojen hormonunun seviyesini dengede tutmaya yaramaktadır. Hayıt ekstresinin, östrojen hormonunu dengede tutması, östrojen hormonunun fazla olmasını engellemekte; ve doğal olarak da kanser hücrelerini beslemesini engellemektedir.

Adaçayı Özü

Adaçayının faydaları başta sindirim sistemi sorunlarına. Hafızayı güçlendirmeye yönelik olarak kullanımı olmak üzere dahili enfeksiyonlardan koruma. Terlemeyi azaltma ve saç bakımına kadar pek çok alanda görülmekte.

İran sabiri su ile karıştırılarak iki kaşık kadar içildiği zaman zekayı geliştirir, kalbi kuvvetlendirir, safra. Balgam artıklarını mideden temizler. Şeh­veti düzenler, soğukta içildiği zaman ise kanlı is­halden korkulur.

Aslan Pençesi

Bu bitki özellikle kadın hastalıkları üzerinde etkili olur. Adet düzensizliklerinde, rahim akıntılarında, rahim sancılarında, menopoz dönemi etkilerinin azaltılmasında. Ergenliğe geçme döneminde civan perçemiyle birlikte kullanıldığında adetleri düzenler ve geciken adetin başlamasına yardımcı olur.

Uzman Desteği Alın

Comments are closed.