prolaktin-hormonu-için-bitkisel-çözümler
Süt Hormonu Bitkisel Tedavisi Yöntemleri
25 Şubat 2017
prolaktin-hormonuna-faydalı-bitkiler
Süt Hormonu için Faydalı Bitkiler
6 Mart 2017

Süt Hormonu için Bitkisel Tedavi

Uzman Desteği Alın

Süt Hormonu için Bitkisel Tedavi

Süt hormonu için bitkisel tedavi, süt hormonu bitkisel tedavi, prolaktin hormonu yüksekliği nedir, hakkında merak ettikleriniz için yazılmış makale.

Süt Hormonu Yükselmesi (Hiperprolaktinemi) Prolaktin vücutta süt üretimini sağlayan hormondur. Kadın gebe kaldığında yükselen hormonlar prolaktini uyararak memelerden süt üretimini gerçekleştirirler.

Bazı kadınlarda kolostrum adı verilen erken süt memelerden henüz gebelik döneminde doğum olmadan da salgılanabilir ve bunun normal olduğu düşünülmektedir. Prolaktin hormonu, gebelik olmadan da belirli düzeylerde kadın üreme organlarının gelişimi ve fonksiyonu için gereklidir. Bu hormon beynimizin alt kısmındaki hipofiz denilen organdaki bazı hücrelerce üretilir ve kana salınır. Yine beynimizin hipotalamus denilen kısmından salgılanan Dopamin adı verilen bir başka maddenin salınımıyla kontrol altında tutulur.

Prolaktin hormonu ;
Aşırı göğüs (meme ucu) uyarımın da.
Dopamin denilen hormonun salgısının azalması durumunda (tümörler, bazı ilaçlar ve hipofiz bezinin harabiyeti gibi
Östrojen hormonunun yükselmelerinde.
Gebelikte.
Bazı psikiyatrik veya hipertansiyon ilaçlarının kullanımında.
Hipofiz dokusunun adenom denilen tümörlerinde.
Tiroid hormon bozukluklarında.

Yükselebilir, ancak bazen de hiçbir sebep ortaya konulamaz. Prolaktin hormonunun yükselmesine Hiperprolaktinemi adı verilir.

Prolaktin hormonu yükselince (hiperprolaktinemi durumunda) vücutta ne olur ?

Yumurtlamanın bozulmasına bağlı olarak gebe kalamama (kısırlık) görülebilir.

Adet düzensizlikleri (az adet olma, seyrek adet olma, adet olamama)

Test öncesi birkaç gün meme uyarımından kaçınılmalı, (dar sütyen giyilmemeli,göğüsler yıkamak için dahi ovulmamalıdır.

Prolaktin yüksekliğinin tanısı kandaki prolaktin düzeyinin ölçülmesi ile konur.

Meme ucu akıntısı (gebelik dışında süt gelmesi = galaktore).

Ancak bu ölçüm yapılırken bazı noktalara dikkat edilmelidir:

Sabah saat 10:00-11:00 arasında bakılmalı.

Kan örneği alınmadan önce stresten uzak olmak önemlidir,mümkünse 10-15 dakika kadar sakin bir yerde dinlendirilip kan örneği almakta fayda vardır.

Mümkünse aç olunmalı.

Kullanılan ilaçların özellikle psikiyatrik ilaçların kesilmesi gerekir.

Testin sabahı cinsel ilişkide bulunmamalı.

Prolaktin yüksekliği nasıl tedavi edilir?

Tedavide ilaç kullanımı en geçerli ve sağlıklı yöntemdir. Prolaktin hormonu üretimini ve kana salınımını denetleyen hormona yönelik ilaçlar kullanılır. Hastaların çoğunda ilaç tedavisi ile sorun ortadan kalkar.

Sorun göğüslerden süt gelmesi olduğunda ise prolaktin seviyesini düşüren ilaçlardan faydalanılır.

Bazı hastalarda baş dönmesi,bulantı ve halsizlik,tansiyon düşüklüğü gibi problemler yaratabilir, bunlar zaman içerisinde azalır ve tedavi bittiğinde de kaybolurlar.

Hiperprolaktinemi ilaç tedavisine iyi yanıt verebilmektedir.

Öncelikle. Prolaktin düzeyini yükselten neden bulunmaya çalışılmalı ve bu neden tedavi edilmelidir.

Ancak ilaç tedavisi yan etkilerden dolayı kolay bir tedavi değildir.

Şikayet gebe kalamama olduğunda. Kişide prolaktin yüksekliği saptanmışsa genelde prolaktin seviyesini düşüren ilaçlar ve bazen beraberinde yumurtlamayı sağlayıcı ilaçlar kullanılır.

Şikayet adet düzensizliği olduğunda yine prolaktin seviyesini düşüren ilaçlardan faydalanılabilir ancak çocuk isteği olmayan bir kadında sadece belirtiyi ortadan kaldıran. Yani adet kanamalarını düzene sokan doğum kontrol hapı gibi ilaçlardan da faydalanılabilir.

Prolaktin yüksekliği kısırlığa yol açar mı mı?

Kısırlık sebeplerinden birisi de prolaktin hormonun aşırı yüksekliğidir. Ancak her prolaktin yüksekliği olanda kısırlık görülmeyebilir. Prolaktin hormonu yükseldikçe kadının yumurtlama fonksiyonunda bozulmalar gözlenmektedir. Bu bozulma prolaktin hormonunun yüksekliğiyle doğru orantılıdır. Yani prolaktin hormonu ne kadar yüksekse yumurtlama fonksiyonları da o kadar bozulacaktır. Sonunda hiç adet görememe. Adetten kesilme tablosu bile oluşabilir. Kan prolaktini yüksek olan kadınlarda adet düzensizliği sıklıkla saptanırken, beraberinde göğüslerden süt gelmesi yakınması olabilir veya olmayabilir. Gebelik döneminde olmayan bir kadının meme dokusunun kan prolaktin yüksekliğine süt üretimiyle cevap vermesi her zaman mümkün değildir. Buna karşılık göğüslerinden süt gelme şikayeti olan kadınlarda bazen prolaktin hormonu ölçümleri normal de bulunabilmektedir. Bunun muhtemel nedeni günümüz klasik laboratuar yöntemleriyle ölçülmeyen ancak güçlü süt yapıcı özellikleri olan bazı prolaktin hormonu alt çeşitlerinin varlığıdır.

Süt Hormonu için Bitkisel Tedavi, hakkında merak ettikleriniz için yazılmış makaleyi okudunuz. Süt Hormonu için Bitkisel Tedavi, hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayın. Süt Hormonu için Bitkisel Tedavi, hakkında detaylı bilgi almak için uzman hekimlere başvurabilirsiniz. Süt Hormonu için Bitkisel Tedavi, hakkında detaylı bilgi almak için yazılmış diğer makaleleri okuyabilirsiniz.

Uzman Desteği Alın

Comments are closed.